Matematická pohotovost

Přípravíme vás na zkoušení

Potřebujete připravit na zkoušení nebo písemku? Nevíte si rady se zapeklitým příkladem...

Příprava na reparát

V srpnu pořádáme letní přípravu na reparáty z matematiky a fyziky, náhradní maturitní zkoušky a další zkoušky z matematiky a fyziky.

Jazyková škola Praha

Letní kurzy

Jazyková škola Březinka otevírá podzimní a zimní jazykové kurzy. Přátelské tvůrčí prostředí + velmi příznivé ceny.

Vysoké školy

Příprava na VŠE a další vysoké školy

Budete dělat zkoušky na VŠE nebo jinou VŠ z matematiky a z jazyků?

Příprava na zkoušky

Připravujete se ke zkouškám na střední školu

Z 5. třídy

Ze 7. třídy

Z 9. třídy

e–Fyzika.cz

řekněte o nás kamarádům

Zajímavé stránky


Isaac Newton

(4. 1. 1643 - 20. 3. 1727)
Fyzik, matematik, astronom

Isaac Newton

Isaac Newton se narodil ve vesničce Woolsthorpe v anglickém hrabství Lincolnshire. Pár měsíců před jeho narozením mu zemřel otec, který po sobě zanechal nevelký statek. O ten ale Newton nejevil žádný zájem. Ani ve škole příliš nevynikal. Raději si v ústraní stavěl různé modely a mechanické hračky. Po dokončení základního vzdělání se za podpory strýce dostal na Trinity College v Cambridgi, kde se začal probouzet jeho zájem o matematiku a fyziku.

Roku 1665 získal na univerzitě bakalářský titul. Následně však Anglii zasáhla morová epidemie a univerzita musela být zavřena. Newton se vrátil domů a čas věnoval vlastnímu bádání. Právě v této době se zabýval astronomií a optikou (zjistil, že barva je vlastností světelných paprsků a bílé světlo je složeno ze škály barev).

V roce 1666 učinil legendární objev, když viděl na zahradě spadnout jablko ze stromu a začal uvažovat o gravitaci. Po dvou letech se vrátil zpět na Cambridge, kde se stal učitelem.

Roku 1672 byl přijat do Královské společnosti (Akademie věd). Své objevy zveřejnil roku 1687 v knize Matematické principy přírodní filozofie. Zde formuloval zákony mechaniky - tři zákony pohybu (zákon setrvačnosti, zákon síly, zákon akce a reakce) a zákon všeobecné gravitace. Následně byl jmenován ředitelem královské mincovny a zvolen prezidentem Královské společnosti. Také byl roku 1706 povýšen do šlechtického stavu. Nadále ovšem pokračoval ve vědecké činnosti. Kromě matematiky a fyziky se zajímal i o teologii a mystiku.

Další informace o Newtonovi